Miesięczne archiwum: Sierpień 2015

Gdy oglądamy otaczające nas budowle, nawet nie potrafimy w większości przypadków określić, z jakiego wieku pochodzą, czym są inspirowane i jakie prądy architektoniczne miały wpływ na ich powstanie. Historia architektury to fascynujący wycinek życia naszych przodków, który zapisał się w cegłach, betonie i skale. Jak ludzki żywot, rodziły się nowe budynki wróżąc śmierć starym, odliczając kolejne lata. Większość z nich padała po wieku czy dwóch, albo zdradzając słabość konstrukcji albo będąc wyburzanymi po to, aby powstawały ich młodsi bracia wpisujący się w nowy nurt budowniczy ludzkości. Duży wpływ na postrzeganie danych pomników architektury mają nawet czynniki klimatyczne na przestrzeni wieków, ekonomia w miejscu, gdzie powstawały oraz cała socjologiczno ideologiczna otoczka ludzi, którzy je budowali. Warto zainteresować się historią choćby naszego miasta, dzięki takiej wiedzy mamy pełniejszy wgląd w nasze korzenie i dzięki temu możemy dostrzec, skąd pochodzimy.

Jeśli chcesz sam ustanowić hipotekę dla twojej nieruchomości, musisz liczyć się z kosztami wynikającymi z uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku jest zależna od 2 kwestii: ilości zabezpieczonej wierzytelności oraz wysokości kwoty, na jaką wierzytelność jest zabezpieczona. Po ustanowieniu hipoteki, masz 2 tygodnie do zapłacenia podatku. Choć kryzys nie przyniósł dobrych wieści dla deweloperów mieszkań, to dobry okres dla ciebie, by zainwestować w nieruchomości. Nie mając dużej ilości gotówki, musisz pogodzić się z kupnem finansowania za pomocą kredytu bankowego i zabezpieczenia go na hipotekę lokalu. Czeka cię obowiązek- podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętaj, że hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne. Możesz nią obciążyć tylko cząstkę właściwego rozmiaru nieruchomości jak na przykład prawo użytkowania wieczystego. Jeśli masz pewność, że będziesz w stanie spłacać hipotekę, nie wahaj się.

Wielu ludzi oglądając fantazyjne kamienice, strzeliste wieże zamków, czy ozdobne bramy miejskich zaułków, pewnie nie raz ani nie dwa zastanawiało się, czy potrzebna jest nam architektura. Nie chodzi tu o sam budowania, organizowania przestrzeni, ale o fakt nadawania temu rangi sztuki. Czy nie lepiej byłoby wybudować zwykły, prosty i funkcjonalnego budynek, pomijając zdobienia i wodotryski, które możemy spotkać na niejednej z ulic? Podążając tym tropem myślenia powstawały wielkie socjalistyczne molochy, osiedla z wielkiej płyty, gdzie co prawda cała estetyka jest ograniczona do minimum, ale funkcjonalność jest zachowana. Patrząc na dzisiejsze osiedla, choćby na Górnym Śląsku, a zwłaszcza w „czerwonym” Zagłębiu, możemy stwierdzić, iż takie rozwiązanie niekoniecznie się sprawdza. Życie w pozbawionych fantazji architektonicznych blokowiskach jest przytłaczające. Widać to wśród starszych pokoleń, które zamieniły spokojny domek na wsi, na przytłaczające azbestowe osiedle.

Rozmawiając z innymi, często używamy terminu ‘nieruchomości’ ,ale czy wiemy, co kryje się pod tym rozległym pojęciem? Zazwyczaj nieruchomość kojarzona jest z budynkiem, mieszkaniem czy pomieszczeniem. Ale warto zdać sobie sprawę, że jest to tylko kawałek tego, co obejmuje to określenie. Rzeczywiście nieruchomość może być budynkowa, bądź lokalowa. Ale podstawowym jej rodzajem jest mniej utożsamiana z pojęciem nieruchomość gruntowa. Czyli, nazywając rzecz po imieniu działka bądź grunt. Oraz wszystko, co na tym gruncie się znajduje, budynki, drzewa, urządzenia. Więc jeśli coś znajduje się na działce, nie może stanowić odrębnej własności. Są od tej reguły wyjątki, określane nieruchomością budynkową- sam budynek bez ziemi. A nieruchomości lokalowe znajdują się w środku nieruchomości budynkowej, ale nie stanowią integralnej części budynku, podpadającej pod to samo prawo. Ostatni rodzaj to nieruchomości rolne- ziemie wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Jednym z cudów nowożytnej myśli architektonicznej był niepozorny wiatrak. Śmiało można go nazwać pierwszym ekologicznym silnikiem. Tworzący go nie mieli pojęcia, że fizycy za kilka setek lat określą go maszyną przerabiającą energię wiatrową, która wykorzystując ruch obrotowy wytwarza energię kinetyczną. Te pojęcia nie byłyby wtedy zrozumiałe, ale mimo wszystko udało im się to wynaleźć. Wiatrak jest praojcem nowocześniejszej turbiny wiatrowej, funkcjonującej na podobnej zasadzie, ale wykorzystującej bardziej zaawansowaną technologię. Pierwsza rolą wiatraków było napędzanie młynów mielących, oraz róznego rodzaju pomp. Po dzisiejsze czasy wykorzystujemy wiatraki, lecz teraz ich rola zasadniczo się zmieniła, wykorzystujemy ich energię i przetwarzamy ją na prąd. Wiatrak był jednym z wielu wielkich odkryć architektonicznych które, dzięki swojej innowacyjności – miały znaczący wpływ na historię ludzkości. Dzięki śmiałym wynalazkom i ideom architektów oraz wizjonerów świat staje się lepszym miejscem.

Organizowanie przez nasz kraj wspólnie z Ukrainą piłkarskich mistrzostw europy zmusiło Polskę do znaczących inwestycji w dziedzinie budowania sportowej infrastruktury, a konkretnie stadionów i ośrodków treningowych. Cztery polskie miasta są gospodarzami meczów w czasie tej imprezy i każde z nich wymagało określonych inwestycji w stadiony. We Wrocławiu i Gdańsku powstały zupełnie nowe stadiony miejsce. Szczególnie PGE Arena robi niesamowite wrażenie i jest nawet uznawana za najbardziej udany stadion w naszym kraju. Łatwiejsza sytuacja była w Poznaniu gdzie konieczna była rozbudowa i modernizacja stadionu, na którym swoje spotkania rozgrywa Lech Poznań. Dlatego ten stadion był gotowy jako pierwszy. Najdroższą jednak inwestycją była budowa Stadionu Narodowego w Warszawie, który powstał w miejscu dawnego stadionu X – lecia. Jest to obiekt, który może pomieścić około sześćdziesiąt tysięcy kibiców i umożliwić im obserwowanie wydarzeń sportowych w odpowiednim komforcie. Na tym stadionie odbędzie się ceremonia otwarcia imprezy oraz mecz o trzecie miejsce.

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe technologie budowlane umożliwiające budowanie w sposób coraz bardziej efektywny oraz tańszy. Istnieją również technologie znane już od bardzo dawna ale w dzisiejszych czasach udoskonalone, dzięki czemu zyskały na popularności i są ponownie masowo wykorzystywane. Jedną z takich, przeżywających swój renesans, technologii jest budowanie domów z drewna. Obecnie jest to absolutnie bezpieczna i efektywna technologia budowania domów posiadająca szereg istotnych zalet. Najważniejszą z nich, w naszych warunkach, jest cena, które jest praktycznie o połowę niższa w stosunku do domu murowanego tej samej wielkości. Ponadto technologia budowy jest taka, że umożliwia znaczne skrócenie czasu budowy a tym samym kolejne oszczędności. Poza tym jeśli chodzi o użytkowanie i wygląd domy drewniane praktycznie nie różnią się od tych budowanych tradycyjnymi metodami. Dlatego nie może dziwić fakt, że domy drewniane stają się coraz poważniejszą konkurencją dla mieszkań a także domów murowanych.

Niektórzy mówią, że łazienka jest ostoją, kiedy w domowym gwarze potrzebujemy odrobiny samotności. Kąpiel pozwala na skupienie myśli. Ich zdaniem ważny jest wystrój łazienki. Uważają, że eleganckiej łazience musi panować harmonia, co oznacza, że każdy szczegół jest starannie wykończony. Przeglądając katalogi budowlano- wykończeniowe można zauważyć, że obecnie dominującym trendem są duże płytki przypominające naturalne materiały, np: egzotyczne drewno. W modzie jest łączenie pasków z płytkami. Jeżeli zdecydowaliśmy się na połączenie powyższych elementów, to zwróćmy uwagę, aby obie rzeczy miały podobny wzór. W większej, łazience można pozwolić sobie na zabawę kontrastami. W łazience istotną rolę odgrywa światło, które dodaje blasku płytkom. Jasne światło wprowadza do wnętrza elegancję i harmonię. Osoby ceniące naturalność ucieszy wiadomość, że płytki, których wzory przypominają elementy natury są nie tylko obecnie w modzie, ale również są motywem ponadczasowym, ponieważ dodają luksusowego wyglądu łazience.

Planując budowę domu przede wszystkim zastanawiamy się nad jego lokalizacją. Chcemy, aby dom powstał w okolicy, o której marzyliśmy. Przeważnie chcielibyśmy, aby z okien domu roztaczał się widok na las, łąkę, rzekę, góry lub morze. Nie wszystkim odpowiada sielska okolica – część z nas marzymy o zamieszkaniu w centrum miasta ze względów praktycznych. O takim wyborze decyduje łatwiejszy dojazd do pracy, szkoły, bliskości sklepów, kin, poradni. Budowa domu w centrum miasta jest droższa niż na przedmieściach i wypadku wielu miast nie możliwa. Brakuje wolnej przestrzeń. Centrum to miejsce, w którym dominują instytucje, sklepy, biurowce, osiedla. Pierwszym krokiem do działki budowlanej jest śledzenie głoszeń w prasie, w internecie oraz ofert agencji nieruchomości lub zlecenie pośrednikowi wyszukania działki budowlanej. Najchętniej wybierane są działki położone w blisko terenów zielonych. Agenci nieruchomości doradzają, aby przed zakupem działki zapoznanie się z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Rozwój budownictwa idzie w kierunku technologii ekologicznych, które nie tylko są bezpieczne dla środowiska, ale każde umożliwiają szybkie powstanie domu. Czasy, kiedy na własny dom czekało się latami i zmierzyło z nieustannym brakiem materiałów należą do przeszłości. Dziś domy buduje się szybciej, wykorzystując technikę gotowych prefabrykatów. Na dom z prefabrykatów czeka się maksymalnie pół roku – to czas potrzeby do wyprodukowanie ścian domu, montażu na działce budowlanej i do wykończenia wnętrz. Prefabrykaty to produkowane w fabryce gotowe części domu. Co raz częściej widoczne są domy modułowe, budowane z kilku części. Niektórzy nawet nazywają je osiągnięciem prefabrykacji. Przed rozpoczęciem budowy domu klient ogląda katalogi z ofertami (zdjęciami domów). Może również zaproponować swój projekt i ustalić szczegóły z architektem Na podstawie projektu produkowane są elementy domu. Gotowe elementy dowozi się na budowę pod wskazany adres. Zamówiony dom jest montowany na wcześniej wylanych fundamentach. Po kilku dniach możemy urządzać dom.