Miesięczne archiwum: Kwiecień 2013

Podczas remontu w domu kładziemy terakotę wiadomy jest fakt, że zostaną nam ścinki kafli bądź stłuczki po nieudanym docinaniu, jeśli to możliwe nie wyrzucajmy ich a wymianę podłogi w korytarzu zostawmy na końcu, lub zróbmy go, mimo że nie planowaliśmy takowego. Z resztek pozostałej terakoty możemy wykonać przepiękną mozaikę na podłodze, w zależności od ilości skrawków i gustów możemy zaszaleć na całej powierzchni podłogi lub zrobić wycieraczkę, w formie mozaiki prezentuje się pięknie i z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego nasz dom. Możemy pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i taką mozaikę wkomponować w naszym mieszkaniu gdzie tylko zapragniemy. Pozostałe resztki glazury możemy wykorzystać na ścianie w kuchni np. pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi w ciągu linii roboczej blatu, lub w kształcie rombu na ścianie przejściowej korytarza czy klatki schodowej. Pomysłów jest wiele, musimy tylko zdobyć się na odwagę i dobrze zaplanować usytuowanie mozaiki. Gdy znajomi wpadną w podziw naszego dzieła, będzie to motywacją do dalszego działania, bo wariacje są zawsze na czasie, a my możemy dość często coś zmieniać w domu i pokazać naszą kreatywność.

Starannie planujemy budowę domu, wyobrażamy sobie jak będzie wyglądał, marzymy o idealnym froncie by przechodnie podziwiali efekt, o przestrzennym i funkcjonalnym wnętrzu, pięknie wykończonym o niespotykanej aranżacji wnętrz, każdy lubi mieć coś, czego inni nie mają, niech podziwiają z nutką zazdrości. Zanim usiądziemy w wygodnym fotelu, przed pięknym kominkiem czeka nas wiele stresu, wątpliwości, które mogą zawarzyć na opóźnieniu a czasem nawet na wstrzymaniu prac. Początkiem batalii są wizyty w urzędzie, nie skończy się na jednej czy dwóch, będzie ich wiele, musimy osobiście załatwić wszelkie pozwolenia na budowę, plany budowy, zatwierdzenie planów przez nadzór budowlany, nie jednokrotnie zostaje sprawdzona działka, na której stanie dom czy przypadkiem nie rosną tam gatunki roślin pod ochroną, a to dopiero początek. Należy wybrać z pośród wielu ofert ekipę budowlaną, najlepiej by fachowcy zajęli się budową od początku, czyli od fundamentów do końca, czyli stanu pod klucz. Nadzorowanie budowy nie należy do łatwych zadań, najlepiej jak pomoże nam znajomy fachowiec i od czasu do czasu doradzi.

Niezależnie od stylu urządzenia łazienki musimy pamiętać, że odpowiednimi kolorami ścian i podłóg, również armaturą i dodatkami optycznie powiększamy przestrzeń. Pamiętajmy o zastosowaniu jasnych, naturalnych kolorów, dodatki mogą być w intensywniejszych, soczystych barwach, lecz trzymajmy umiar, nawet najpiękniejsze dodatki w nadmiarze zepsują aranżację, musimy połączyć kolory tak by nie kłóciły się ze sobą. Jeżeli nie wiesz, jakich użyć materiałów, pamiętaj, że drewno, kamień i płytki, zawsze się sprawdzą i posłużą przez długie lata. Wbrew pozorom meblościanka będzie doskonałym pomysłem by zaoszczędzić miejsce i świetnie zastąpi szafki łazienkowe. Taka meblościanka z powodzeniem może tworzyć kower np. rury spustowej lub innych elementów, które chcemy ukryć. Warto poszukać aranżacji w prasie lub w Internecie, pokazują one, jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć przyjemne i funkcjonale pomieszczenie, ponadto możemy znaleźć nowinki konstrukcyjne stosowane w małych pomieszczeniach oraz cenne wskazówki ekspertów, takich jak projektanci wnętrz lub wykonawców, którzy, na co dzień zajmują się podobnymi remontami.

Na ścianach w naszym domu już wszystko było od tapet po różnokolorowe ściany i nie mamy pomysłu, jaką technikę zastosować a ściany natychmiast wymagają remontu, dobrym rozwiązaniem będzie położenie stiuku weneckiego, daje on efekt marmuru, ale jest o wiele tańszy i łatwiejszy w położeniu. Stiuk wenecki jest dość uniwersalnym materiałem, ponieważ, możemy go zastosować zarówno w przedpokoju, czy kuchni, całkowicie chłonie wilgoć także znajdzie zastosowanie w łazience. Wymogiem koniecznym do położenia stiuku na ścianach jest ich idealna równość bez wybrzuszeń lub uszkodzeń, w tej sytuacji mamy dwie opcje do wyboru, pierwsza to usunięcie starych farb i nierówności oraz wyrównanie powierzchni tynkiem maszynowym lub gładzią, drugą opcją jest montaż płyt kartonowo- gipsowych na kołkach, kleju, lub stelażu. Stiuk wenecki kładzie się tak samo jak tynk, lecz cienką warstwą, według fachowych porad wykonuję się dwie cieniutkie warstwy, po wyschnięciu najlepszy efekt końcowy da nam woskowanie stiuku, również warstwami, najładniej wyglądają trzy warstwy wosku, poza pięknym wyglądem wosk zabezpiecza ścianę przed drobnymi zarysowaniami, i co najważniejsze dla rodziców rączkami naszych pociech.

W dzisiejszych czasach modne jest minimalizowanie, jak się okazuje chcemy mieć mniej mebli w domu, szczególnie, gdy mamy mały metraż i ”nie ustawne pokoje” alternatywą dla mebli jest meblościanka, taki efekt uzyskamy po przymocowaniu specjalnego stelażu do ściany a następnie przykręceniu do niego odpowiednio dociętych płyt kartonowo- gipsowych lub tzw. OSB, płyty g/k są lepszym materiałem do wykonania ścianki, ponieważ są lżejsze i pochłaniają wilgoć a w odpowiednim momencie oddają ją, natomiast płyta OSB jest ciężka i jest efekt rozsychania płyty. Mimo, że ścianka zostanie wykonana według naszego projektu z reguły ze względów konstrukcyjnych wyjdzie nam więcej półeczek mniejszych lub większych pod sufitem, możemy tam postawić różne bibeloty, jeżeli jesteśmy posiadaczami statuetek za osiągnięcia możemy je prezentować w gablocie zaprojektowanej w meblościance. Dobry fachowiec za odpowiednią dopłatą oczywiście oszkli nam pułki. Na koniec zostaje nam wykończenie naszego nowego nabytku, może to być gładziowanie i malowanie, lub położenie tapety, tutaj pole do popisu jest ogromne, wystarczy zamknąć oczy i patrzeć oczami wyobraźni.