Miesięczne archiwum: Listopad 2012

Jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na budowę własnych domów jest wolność jaką one se sobą niosą oraz przestrzeń wokół nich, którą można wykorzystać w bardzo różny sposób. Wielu posiadaczy domów decyduje się na postawienie tak zwanej wiaty, która może pełnić przeróżne funkcje. Dzięki temu, ze jest w stanie doskonale chronić przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi jest znakomitym miejscem do biesiadowania nawet podczas deszczu. Z drugiej strony także świetnie sprawdzi się jako miejsce na zaparkowanie posiadanego samochodu. Wiaty najczęściej posiadają konstrukcję drewnianą ewentualnie wsporniki mogą być murowane. Na wiaty nie potrzeba posiadać żadnego zezwolenia co czyni ich budowę jeszcze łatwiejszą oraz z pewnością do niej zachęca. W związku z tym nietrudno domyślić się, że wiat powstaje coraz więcej i coraz trudniej jest znaleźć podwórko, na którym by takowej nie było. Bez wątpienia ma to również związek z polskim zamiłowaniem do grillowania na świeżym powietrzu, które jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów spędzania wolnego czasu.

Wiele osób myśląc o domach jednorodzinnych ma przed oczami imponujące budowle o powierzchni użytkowej co najmniej dwustu metrów kwadratowych. Jednak z drugiej strony rośnie także liczba osób zdających sobie sprawę, że często tak wielkie domy są zupełnie niepraktyczne i bardzo nieopłacalne. W związku z tym da się zauważyć rosnącą liczbę domów o stosunkowo małej powierzchni użytkowej. Bardzo często posiadają one dwa lub trzy pokoje a ich powierzchnia oscyluje w granicach pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Dzięki temu uzyskuje się dom o powierzchni mieszkania ale z własnym podwórkiem i bez sąsiadów. Także koszt budowy takiego małego domu jednorodzinnego nie jest znacząco wyższy od zakupu nowego mieszkania. Natomiast zdecydowanie niższe są koszty jego utrzymania a komfort życia nieporównywalnie wyższy. Domy tego typu z powodzeniem mogą być wykonane w technologii drewnianej żeby jeszcze nieco obniżyć koszty budowy. Tego typu domy są świetnym rozwiązaniem dla rodzin, które cenią sobie swobodę i szukają rozwiązania mieszkaniowego stosunkowo niedrogiego, z niskimi kosztami utrzymania.

Bardzo popularnym stosunkowo zjawiskiem w naszym kraju jest budowanie domów z myślą o więcej niż jednej rodzinie. W praktyce najczęściej są top domy dwu rodzinne. Te starsze budowane były w taki sposób, że dom posiadał dwie kondygnacje, które były identyczne i były po prostu dwoma identycznymi mieszkaniami. W dniu dzisiejszym coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której domy są zaprojektowane w ten sposób, że jedno mieszkanie jest większe od drugiego. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń. Najczęściej wygląda to tak, że rodzice mieszkają w mniejszym mieszkaniu natomiast ich potomek ze swoją rodziną w większym. Domy tego mogą posiadać wspólne wejście ale często jest tak, że są to dwa oddzielne. Budowa takiego domu jest o wiele tańsza nić dwóch oddzielnych dzięki niższym kosztom robocizny a także braku konieczności kupowania dwóch działek budowlanych. Zatem trudno się dziwić, że często rodziny decydują się na skorzystanie z takiego właśnie rozwiązania w celu obniżenia kosztów a także podtrzymania więzi rodzinnych.

Coraz więcej osób zauważa fakt, że na posiadaniu pensjonatu oferującego pokoje do wynajęcia jest ciekawym sposobem na dochodowy biznes. Oczywiście taki pensjonat musi być położony w atrakcyjnym miejscu tak aby mieć stały dopływ gości. Ponadto należy wybudować go w taki sposób aby był on atrakcyjny dla nich i chcieli zatrzymywać się właśnie w nim. Dlatego już na samym początku czyli na etapie planowania kluczowym jest takie zaprojektowanie pokojów aby były z jednej strony dobre dla gości a z drugiej żeby ich wybudowanie i wyposażenie nie było zbyt drogie. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się pokoje wyposażone we własne łazienki co trzeba uwzględnić już fazie projektowania i planowania kosztów inwestycji. Współcześnie budowane pensjonaty w kurortach posiadają co najmniej dwadzieścia pokojów, z których część ma podwyższony standard i jest wynajmowana jako apartamenty. Przed rozpoczęciem budowy koniecznie trzeba przeanalizować dokładnie koszty ponieważ budowa tak dużej nieruchomości jest bardzo kosztowna i taka inwestycja zwraca się raczej dość długo.

Wokół większości dużych polskich miast coraz częściej można zaobserwować powstające osiedla domków jednorodzinnych. Najczęściej są to inwestycje realizowane przez jednego dewelopera, który po zakończeniu budowy rozpoczyna sprzedaż poszczególnych domów. Osiedla te wyróżniają się tym, ze domy są praktycznie identyczne co obniża koszty budowy całości oraz są w najczęściej poszukiwanej wielkości czyli nieco więcej niż sto metrów kwadratowych. Domy można zamawiać w różnym standardzie wykończenie od stanu surowego do stanu pod klucz. Dzięki unifikacji poszczególnych domów można zejść z ceną do bardzo atrakcyjnego poziomu. Dodatkowo położenie poza miastem sprawia, że cena działki budowlanej nie jest zbyt wysoka. Najczęściej takie osiedla mają charakter zamknięty oraz posiadają dogodne połączenie z centrum miasta. Dzięki temu wszystkiemu domy na takich osiedlach mieszkaniowych stosunkowo łatwo znajdują swoich nabywców. Mając na względzie stałą tendencję do rozrastania się miast może okazać się, że staną się one świetną lokatą kapitału i inwestycją na przyszłość.