Miesięczne archiwum: Czerwiec 2012

Jedną z najważniejszych części każdego budynku jest dach. Pozornie wydaje się, że jedyną jego funkcją jest zabezpieczenie budynku przed wpływem czynników atmosferycznych jednak to tylko część zadań jakie realizuje. Poza ochroną dach stanowi ważną część konstrukcji całego domu i w istotny sposób wpływa na jego trwałość. Prawidłowa konstrukcja dachu jest ostatnim spoiwem łączącym trwałe wszystkie ściany budynku i w ten sposób wpływa w dużym stopniu na jego sztywność. Kolejną funkcją jaką spełnia dach jest izolacja termiczna, której jest podstawowym elementem. Brak ocieplenia dachu skutkuje zimnem w całym budynku podczas chłodnych dni. Dlatego tak ważne jest prawidłowo wykonane przy użyciu dobrych materiałów ocieplenie dachu. Ostatnią funkcją jaką spełnia dach jest funkcja dekoracyjna. Estetycznie i ładnie wykonany jest prawdziwą ozdobą i sprawia, że dom wyróżnia się spośród innych. Szczególnie jeśli do pokrycia dachu użyje się tradycyjnych dachówek, które jak nic poprawiają wygląd całego budynku.

Posiadanie własnego domu to niewątpliwie wielka pokusa i warto zrobić wiele i zdecydować się na jakieś kompromisy aby taką chęć zrealizować. Szczególnie posiadanie domu w mieście może okazać się problemem ze względu na stosunkowo niewielką ilość działek budowlanych dostępnych na rynku a co za tym idzie ich bardzo wysokie ceny. Powoduje to, że wzorem państw zachodnich, powstaje coraz więcej osiedli domków jednorodzinnych na obrzeżach lub wręcz poza granicami miast. Często są to inwestycje deweloperów, którzy budują takie osiedle a następnie sprzedają gotowe domy. Ale także sporo takich osiedli powstało niejako z inicjatywy pojedynczych osób i rodzin. Możliwość posiadania domu w takim miejscu oznacza konieczność mieszkania z dala od centrum miasta oraz zmusza do pokonywania znacznego dystansu do miejsca pracy. Jednak taki model życia jest bardzo popularny w innych krajach i systematycznie zyskuje na popularności także w kraju nad Wisłą. Trudno się temu ponieważ każda możliwość posiadania własnego domu warta jest poniesienia takich, stosunkowo niewielkich, poświęceń.

W Polsce bardzo popularnym zjawiskiem jest posiadanie działek rekreacyjnych. Najczęściej znajdują się one w atrakcyjnych miejscach an przykład nad jeziorami, rzekami lub co bogatsi mają swoje działki nad morzem lub w górach. Jednak sama działka rekreacyjna to nie wszystko. Dobrze jest mieć na niej jakiś domek, który pozwoli korzystać z niej w większym wymiarze niż tylko jednodniowe wypady. Konieczne do tego jest zainwestowanie w budowę domku letniskowego lub kupno jakiegoś gotowego rozwiązania. Budowa powinna okazać się nieco tańsza i warto z tego względu rozważyć taką opcję. Zwłaszcza, że budowle do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych powierzchni nie wymagają pozwoleń i możne je dzięki temu wybudować stosunkowo szybko i małym kosztem. Z reguły takie domki letniskowe posiadają jedno duże pomieszczenie na parterze oraz jedną lub dwie sypialnie na piętrze. Często do budowy domków letniskowych wykorzystuje się drewno jako szybszy w budowie i znacznie tańszy materiał od tradycyjnych cegieł. Dzięki temu można szybko i tanio cieszyć się z fajnego miejsca do spędzania wolnego czasu.

Nie każdy kto chce posiadać własny dom musi od razu decydować się na jego budowanie samodzielnie. Można bez problemu z ofert jakie znajdują się na rynku wtórnym czyli domów używanych. Ale można również skorzystać z oferty jakiegoś dewelopera, który oferuje domy gotowe na sprzedaż. Rozwiązanie takie posiada w zasadzie jedną wadę, którą jest wyższa o marżę czyli zarobek firmy, która ten dom zbudowała. Oprócz tego można mówić o kilku istotnych zaletach. Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość uniknięcia wizyt we wszystkich urzędach w celu uzyskania niezbędnych do rozpoczęcia budowy zezwoleń. Dodatkowo dom jest już gotowy więc wszelkie stresy związane z wyborem nieodpowiednich fachowców również omijają kupującego. Cała infrastruktura wokół domu czyli dojazd, jakieś tereny zielone – to wszystko jest już gotowe do używania i nie trzeba się o to martwić. Dlatego jeśli tylko ma się takie możliwości finansowe warto rozważyć opcję kupna domu prosto od dewelopera na jednym z masowo obecnie budowanych osiedli domów jednorodzinnych.

Sama decyzja o budowie domu jest tylko początkiem długiego i dość żmudnego procesu dochodzenia do własnej nieruchomości. Przede wszystkim należy znaleźć i nabyć działkę budowlaną lub ewentualnie przekształcić inną działkę na taką. Ale to stosunkowo najłatwiejsza część całej procedury, którą trzeba przejść zanim zacznie się właściwa budowa. Pierwszą formalnością jaką należy załatwić jest uzyskanie pozwolenia na budowę co zabiera jakiś czas. Później trzeba zająć się uzbrojeniem działki czyli uzyskaniem dostępu do wody, kanalizacji, prądu i ewentualnie gazu. Związane jest to z wizytami u wszystkich instytucji dostarczających te media a także ze sporządzeniem odpowiednich mapek, które to uwzględniają. Kiedy to jest załatwione i otrzymaliśmy pozytywną opinię z Nadzoru Budowlanego można wreszcie rozpoczynać budowę. Jeśli porówna się czas budowy oraz czas przygotowania i uzyskania zezwoleń może okazać się, że sama budowa to ułamek czasu jaki trzeba spędzić na załatwianiu formalności w różnych urzędach.